PROMO

-24%

Days
Hours
Minutes
Seconds

Gada

Pēdējā AKCIJA

Nepalaid garām!

Selēna preparāti dalās specializētajos, kas kā dabīgo aktīvo vielu satur selēnu, un kombinētajos – ar vitamīniem, mikroelementiem u.c. Ir ļoti daudz selēna preparātu, kas ir komplektēti ar vitamīniem. Daudzi vitamīni ir skābes: askorbīnskābe (C vitamīns), folskābe (folijskābe, B9 vitamīns), nikotīnskābe (PP vitamīns, niacīns, 3-piridīnkarbonskābe, B3 vitamīns) un citi. Plaši izplatīti konservanti uztura bagātinātājos ir – fulvīnskābe, sorbīnskābe, citronskābe.

Saskarsmē ar citām vielām, īpaši skābēm, selēns var mainīt vērtību (oksidācijas pakāpi). Skābes reducē un inaktivē selēnu, padara to mazefektīvu.

Šo efektu pirmie novēroja Amerikāņu zinātnieki, kuri konstatēja, ka polivitamīnu sastāvā selēns zaudē savu aktivitāti. Tālākie pētījumi pierādīja, ka aktīvās selēna formas savienojoties ar skābēm, maina savu oksidācijas pakāpi un reducējas līdz metāliskam stāvoklim. Tā rezultātā tiek zaudēta selēna aktivitāte un bioloģiskā izmantojamība. Lietot tādus preparātus var, bet nevar garantēt bioloģisko potenci.

Bioloģiski aktīviem selēna savienojumiem ir tendence pāriet no vienas selēnformas citā un lielais selēna oksidācijas pakāpju skaits – kopumā rada zinātniski sarežģītu uzdevumu veidojot jaunas selēna bioloģiski efektīvas preparāta formas bez to aktivitātes zuduma ilgstošā laika periodā. Šo īpašību rezultātā polivitamīnos pārsvarā izmanto mazaktīvas, toties noturīgākas selēna formas, kurām mazāk izteikta tendence sairt. Kā likums – tās ir selēna rauga formas. Rauga selēnformu izgatavotāji ekspluatē iedzīvotāju pieprasījumu pēc selēna, jo liels skaits cilvēku ir informēti par selēna nepieciešamību veselības nostiprināšanā un profilaksē, bet ļoti mazam cilvēku skaitam ir pareizs priekštats par selēnformu atšķirībām. Atpazīt mazefektīvas rauga selēna formas var pēc tā specifiskās garšas un smaržas, piemēram: pārkožot tableti tā smaržo un garšo pēc rauga.

Pēc Vācijas zinātnieku pēdējiem atklājumiem pat tāda īpaši aktīva selēna forma, kā nātrija selenīta pentahidrāts dažādos savienojumos ar vitamīniem dažu stundu laikā zaudē savu bioloģisko efektivitāti. Uzskats, ka lietojot kompleksos uztura bagātinātājus ar selēnu, nav vajadzīgi citi selēnpreparāti, ir maldīgs.

Selēna preparātu formas var būt tabletēs, kapsulās, ampulās, pilienos, pulveros, ziedēs un krēmos.

Selēnpreparāti var saturēt vienu vai vairākas selēna formas. Piemēram, Vācijā ražotie preparāti Selenase un Cefasel Forte satur nātrija selenīta pentahidrātu. Latvijā tiek ražots “BIOENERGOSTIMS”, kurš satur Oligo-Selenium – nātrija selenītu, nātrija selenīta pentahidrātu, nātrija selenātu, nātrija selenātu dekahidratu un tas izstrādāts ņemot vērā Baltijas reģiona īpatnības.

Bieži selēna preparātā sastāvā nav uzrādīta izmantotā selēna forma vai tikai rakstīts, ka preparāts satur selēnu, organisko selēnu, naturālo selēnu, dabisko selēnu, bioselēnu u.c., bet lietotājam ir jāzin, kādu tieši selēna formu viņš lieto un kādu labumu no tā gūs.