Ir noskaidrots, ka nevēlamas un pat bīstamās organismam sastāvdaļas slēpjas vitamīnu un minerālvielu uztura bagātinātājos. Īpaši tas skar preparātu tablešu un kapsulu formas. Šeit ir aprakstītas 6 nevēlamākās vai bīstamākās vielas, ko Jūs atradīsiet citu uztura bagātinātāju sastāvā.
Mākslīgas krāsvielas. Mākslīgās krāsas uztura bagātinātājos nesniedz nekādu funkciju un labumu, kā vien produktu padara par vairāk “pievilcīgu” vai pat vēl sliktāk, noslēpj faktu, ka vitamīnu un mikroelementu aktīvās sastāvdaļas var reducēties, pakļaujoties gaismai, gaisam, mitrumam, siltumam vai sliktai uzglabāšanai. Bieži zinātnieki mākslīgās krāsvielas saista ar problēmām, kas saistītas ar vēzi un bērnu hiperaktivitāti.
Hidrogenētas eļļas. Vai zinājāt, ka jūsu uztura bagātinātājā var būt arī šīs toksiskas vielas? Daļēji hidrogenētas un hidrogenētas eļļas bojā organismu daudzos veidos. Tie rosina sirds problēmas, insultu, nervu sistēmas problēmas, bloķē svarīgu taukskābju uzsūkšanos. Hidrogenēta sojas eļļa – šodien ir viena no plašāk izmantotam farmaceitisko produktu pildvielām.
Talks vai magnija silikāts. Talks galvenokārt tiek izmantots kā pulvera pamats, to lieto kā aktīvo vielu un palīgvielu. Talks vai magnija silikāts pēc sastāva ir līdzīgs kā azbests un var izraisīt plaušu problēmas, ieelpojot. Tas ir bieži piesārņots ar azbestu kalnrūpniecības procesā, un, iespējams, tas rada problēmas, ja to lieto uzturā. Piemēram, japāņi dod priekšroku rīsiem, kas apstrādāti ar talku (tie ir baltāki), un tas ir saistīts ar augstu kuņģa vēža līmeni Japānā ((Merliss, R.R. (1971). Talc-treated rice and Japanese stomach cancer)
Magnija stearāts. Magnija stearātu lieto kā smērvielu tā, lai tabletes un kapsulas nepieliptu viena otrai vai ražošanas iekārtai. Diskusijas aptver dažus pētījumus par magnija stearātu. Viens pētījums saista šo savienojumu ar nomāktu imūnsistēmu. Citi pētījumi liecina, ka šis “krīts” rada organismā biofilmu, kas bloķē organismu no nepieciešamo uzturvielu absorbēšanas.
Titāna dioksīds. Titāna dioksīds ir vēl viena no šķebinošām un bīstamām sastāvdaļām uztura bagātinātājos. To lieto kā krāsvielu vai glazēšanas vielu (to izmanto arī daudzās kosmētikas līdzekļos). Titāna dioksīdam piemīt plaša negatīva veselības ietekme.
Mikrokristāliskā celuloze vai celuloze. Mikrokristāliskā celuloze ir plaši izmantots palīglīdzeklis, inerta viela, ko lieto daudzās tabletes un kapsulu formās. Nešķīstoša šķiedrviela, kas netiek absorbēta asinsritē. Pilnībā nevajadzīga un nevēlamā viela cilvēka organismam.