Seleno trūkumo padarinius sustiprina ligas sukeliantys ir sveikatos rizikos veiksniai.

Laboratoriniai, klinikiniai ir epidemiologiniai tyrimai rodo, kad seleno trūkumas tam tikru mastu yra susijęs su atrofiniais, distrofiniais, degeneraciniais, destrukciniais, uždegiminiais, toksiniais ir nekroziniais procesais organizme, kurie sukelia morfologines, biochemines ir fiziologines patologijas, mažina organizmo atsparumą ir prisitaikymą bei silpnina imunitetą, todėl padidėja rizikos veiksnių poveikis žmogaus organizmui ir, žinoma, padidėja rizika susirgti.

Užsienio šalių (Suomijos, JAV, Kinijos ir kt.) ir Latvijos patirtis įrodo, kad seleno trūkumo sukeltų problemų sprendimas grindžiamas seleno trūkumo ir jo padarinių prevencija, kuri žymiai sumažina susirgimų dažnumą, pagerina sveikatą ir sumažina rizikos veiksnių poveikį. Vienas iš būdų išspręsti problemą yra seleno įdėjimas į institucijų ar organizacijų paruoštą maistą – tai sėkmingai daroma daugelyje šalių.

Rizikos grupės – tai žmonių grupės, kurios vis dažniau kenčia nuo seleno trūkumo ir jo padarinių. Todėl seleno trūkumo prevencija rizikos grupėse yra ypač svarbi, reikšminga ir labai reikalinga.

Rizikos grupes galima suskirstyti į keturias kategorijas:

Žmonės, ypatingai mažai vartojantys seleno, kuriems ypač stipriai pasireiškia seleno trūkumo pasekmės:

Žmonės, kurių gyvenimo ar darbo sąlygos žalingos:

Žmonės, kurių organizme seleno poreikis yra padidėjęs:

Žmonės, kuriems padidėjusi rizika susirgti:

Organizuojant seleno trūkumo prevenciją rizikos grupėse, patartina vesti apskaitą, kuri galėtų padėti įvertinti seleno trūkumo prevencijos efektyvumą.

Reikėtų prisiminti, kad neatliekant seleno trūkumo prevencijos rizikos grupėse, padidėja kenksmingų veiksnių sukeltų ligų, taip pat profesinių ligų atsiradimo ir vystymosi rizikos.